Bár azt szokták mondani, az üzletben nincs barátság, akad jó pár olyan, magát hatalmassá kinövő cég, amely éppenséggel két barát közös ötletéből jött létre. Közülük mutatunk ma be párat.
Az ilyen barátságokból indult cégek igen jellemzőek a számítástechnika és az internet világában. A leginkább közismert példákat (Microsoft – Bill Gates és Paul Allen, Apple – Steve Jobs és Steve Wozniak, Google – Sergey Brin és Larry Page) most ennél részletesebben nem is vennénk szemügyre, hiszen ezeket gyakorlatilag mindenki ismeri.
Akad azonban nem kevés más, világhírű cég is, amelyről talán kevésbé közismert, hogy barátok alapították őket, ma ezeket mutatjuk be.
Ben & Jerry's
Magyarországon még csak mostanában kezd elterjedni, Amerikában viszont az egyik legfontosabb jégkrém-lánc és –gyártó a Ben & Jerry's. A kezdetek 1963-ra nyúlnak vissza, amikor két hetedikes diák, Ben Cohen és Jerry Greenfield (a fenti képen, értelemszerűen már jó pár évvel később) az iskolában összeismerkedtek.
Egy évtizeddel később a két Vermontban élő fiatalember úgy döntött, beiratkoznak egy ötdolláros jégkrém-készítő tanfolyamra. Mit is mondjunk: elég jó befektetésnek bizonyult, hiszen a végül 1978-ban alapított közös cég 1984-ben már 4 millió dollárnyi hideg édességet adott el.
Az ötdolláros befektetés akkor értékelhető talán igazán, ha tudjuk, hogy az Unilever 2000-ben 326 millió dollárért vásárolta fel a vállalatot.
Starbucks
A Starbucks egyre markánsabban van jelen Magyarországon is, Amerikában pedig jóformán a kávéház szinonimájává vált. A kávézó története 1971-ben kezdődött, amikor három barát, az egyaránt tanárként dolgozó Jerry Baldwin és Zev Siegel, valamint az író Gordon Bowker megnyitották első gourmet kávézójukat Seattle-ben.
Jó tíz évvel később, 1982-ben csatlakozott Howard Schultz, aki teljesen új szintre emelte a vállalkozást. A leendő elnök-vezérigazgató 1987-ben helyi befektetők segítségével kivásárolta a többieket és őrületes nemzetközi behemótot faragott a vállalatból, melynek ma már 62 országban több mint 18 ezer (!!) kávézója üzemel (értelemszerűen franchise-rendszerben).
Mattel
A Mattel két barát, Harold „Matt" Matson és Elliott Handler cégeként indult (ami egyúttal magyarázatot ad a cég nevére is) 1945-ben. Más kérdés, hogy akkor még nem játékkal, hanem képkeretezéssel foglalkoztak.
Elliott Handler az üzlet mellett szinte csak mellesleg kezdett el babaházakba való bútorokat fabrikálni, ám ez olyan sikeresnek bizonyult, hogy hamarosan az egész cég átállt a játékokra.
A cég leghíresebb terméke egy meglehetősen furcsa, az emberi fizikai arányokat megcsúfoló baba lett, amit Barbie néven ismernek az egész világon, és ami alighanem a legfpbb oka volt annak, hogy a Mattel 1965-ba bejutott a Fortune 500-as listájára.
Hewlett-Packard
Bill Hewlett és Dave Packard egyaránt a Stanford Egyetem mérnöki karán végzett, és 1939-ben közösen alapították meg garázscégüket egészen pontosan 538 dollár kezdőtőkével, ami már akkor sem számított hatalmas összegnek.
Először egy hangberendezés-tesztelővel törtek be a piacra, olyannyira hogy első vásárlóik egyike maga a Walt Disney Stúdió volt. „Jelen voltunk az elektronikus termékeinkkel, amikor az elektronika igazán nagy dolog lett. Még egy nyomorult kis részünk sem volt a Hewlett-Packard sikerében" – nyilatkozta talán túlzott szerénységgel 1946-ban (!) Bill Hewlett. A vállalat 1962-ben egyike lett Amerika 500 legnagyobb cégének.
Harley-Davidson
Végezetül következzen egy teljesen más játékszer. 1901-ben William S. Harley egy egészen radikális találmánnyal állt elő: egy olyan kis motorral, amely képes volt meghajtani egy kerékpárt. Gyerekkori barátjával, Arthur Davidsonnal a következő két évet azzal töltötték, hogy életet leheljenek egy ilyen motorba.
Végül a motoros bicikliből nem lett semmi, viszont menet közben (1903-ban) megalapították közös vállalatukat, a Harley-Davidsont (amibe egyébként beszállt Arthur két testvére, William és Walter Davidson is). Ma, 110 évvel később a motor és a Harley-Davidson szavak elválaszthatatlanul összefonódtak.