Természetesen senki sem tudja, miként néz majd ki London vagy Los Angeles 2121-ben, de elképzelni azért lehet. Pontosan ezt tette Alan Marshall, a thaiföldi Mahidol egyetem környezettudományokkal foglalkozó előadója, az Ecotopia 2121 projekt elindítója. Tartsunk vele!
Az ötletet egy workshop adta, és számunkra meglehetősen szimpatikus módon abból indult ki, milyen irányba fejlődhetnek a nagyvárosok, ha végre egyszer rászánjuk magunkat, hogy felvegyük a harcot a környezetszennyezéssel.
„Az utolsó 100 város esetében nem valamilyen reményteli jövőt próbáltunk meg vázolni, hanem kifejezetten azon gondolkodtunk el, miként változhatnak meg a dolgok egy olaj és klímaváltozás utáni korban” - mondta Alan Marshall a brit Independentnek.
Bastia
„Egyes városok egészen utópisztikusak lettek. Zöldek, nagyon emberbarátik, egyik-másik olyan, hogy magam is szívesen élnék ott. Mások viszont kifejezetten rémálomszerűek – a túlélésért, és a teljes pusztulás ellen harcolva. A jövő valószínűleg a kettő keveréke, csakúgy, mint a múlt és a jelen” – tette hozzá.
Nagyon fontos, hogy minden város esetében figyelembe vették annak sajátos történelmét, kultúráját és egyedi jellegzetességeit, tehát szó sincs arról, hogy egyetlen sablont húztak volna a településekre.
London
London esetében például a belváros hatalmas ökofaluvá változott, az elhagyott irodaépületekből ismét lakások lettek, az utcasarkokon kertek születtek, és kis, fenntartható helyi cégek kereskednek egymással.
A többi brit település közül Oxfordból 2121-re kitiltják az autókat, Wolverhampton környezetbarát gyárak központja lesz, míg például Birmingham egy fenntartható erdővé válik.
Birmingham
Ami a világ többi részét illeti, Új-Zéland egy ronda földrengés, és az emelkedő óceánszint nyomán egy nyugodt, agráriumra épülő ország lesz, míg a ghánai Accra lakói olcsó, fára épült házakban laknak, így menekülve a várost rendszeresen sújtó áradások elől.
Los Angeles is autómentes város, ahol az autópályák kizöldültek, állatok vették birtokba, természetesen a gyalogosok és a kerékpárosok mellett.
Mint a nyitóképen is látható, Budapest is bekerült a projektbe, jól láthatóan a városban rengeteg a növény, a zöld felület, ami részben egy politikai lázadásból indult ki. (Részleteket itt lehet róla olvasni.)
Wolverhampton
Az azért látszik, hogy a legtöbb tervben azzal számolnak: a világ észhez tér, és egyre több helyen figyelnek oda a környezetvédelemre: „A fantázia hatalmas dolog, megmutatja vágyainkat, életre kelti reményeinket, és erőt ad ahhoz, hogy (akár radikálisan is) másnak lássuk a dolgokat”.
Tulajdonképpen csak remélni lehet, hogy igazuk lesz.
(Látványtervek: ecotopia2121.com)