A jó alvás mindennél többet ér, nem csak a test, hanem a lélek egészsége szempontjából is. Bármilyen furcsán hangzik, jól aludni nem is olyan könnyű, mint gondolná az ember, ráadásul az ébredés legalább olyan fontos része, mint az elalvás, vagy maga az éjszakai pihenés.
Sokunk számára (e sorok írója számára is) az igazi kihívást elsősorban az időben történő lefekvés jelenti. Mostanában már sikerül éjfél körül ágyba kerülni (nem mindig volt ez így), ami messze nem ideális, csak hát sokunk tapasztalata, hogy a filmek, az internet (és még sorolhatnánk hosszan) könnyen ébren tartja az embert.
Miután nem vagyunk különleges emberek, hozzánk hasonlóan sokan járnak ugyanebben a cipőben. Olyannyira, hogy egy friss felmérés szerint például a britek háromnegyede 7 óránál kevesebbet alszik, és az öt óránál kevesebbet pihenők aránya is 7 százalékról 12-re ugrott az elmúlt években.
Az 5000 ember bevonásával végzett idei felmérés szerint a megkérdezettek 60 százaléka számára a napi 5-7 óra alvás a norma.
Noha szinte naponta bele lehet futni a neten különböző cikkekbe, melyek azt taglalják, hogy a hosszabb alvástól boldogabbak, szebbek, soványabbak, egészségesebbek (és gazdagabbak…) leszünk, elég nehéz belőni, hogy kinek mennyi az elég, hiszen ezt embere válogatja.
Mettől meddig?
Szóval mikor feküdjünk el és mennyit aludjunk ahhoz, hogy másnap ne érezzük kifacsartnak magunkat? A válasz az alvásciklusokban keresendő.
Annak ellenére ugyanis, hogy felületes szemlélőnek úgy tűnhet, este lefekszünk, reggel felkelünk és közte nem történik semmi, „csak” alszunk, a szervezetünk ennél bonyolultabb műszer.
„Az agynak van egy alvási mechanizmusa. Nem úgy néz ki, hogy elalszunk, és az alvással töltött első óra ugyanolyan, mint a második, vagy a harmadik, az ötödik és a kilencedik” – magyarázta Dr. Laura Lefkowitz alváskutató.
„Az alvás ciklusokban történik, ráadásul mindegyiken belül van egy mély alvásos, és egy álomalvásos szakasz” – tette hozzá. Voltaképpen az alvási ciklusunk úgy néz ki, hogy az első stádium a szendergés, a második a felszínes alvás, a harmadik-negyedik a mélyalvás, és aztán az álomalvás, azaz a REM-alvás.
Minden egyes alvásciklus 90 percig tart, ahhoz, hogy frissen ébredjünk, el kell kerülnünk, hogy egy ciklus közepén szólaljon meg az ébresztő, mi több, ideális esetben 5-6 ilyen ciklust végig kellene aludni.
Ha egy ciklus közepén ébredünk fel, akkor jön az, amikor úgy érezzük magunkat, mintha agyonvertek volna, és jó eséllyel egész nap morózusak, és fáradtak leszünk, míg ha a ciklusok között kelünk, akkor kipihentnek és boldognak érezzük magunkat.
Honnan tudom, mikor keljek?
A megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk: visszafele kell számolni. Tehát ha mondjuk 0615-kor kell kelnünk, akkor vagy 2101-kor, vagy 2231-kor, vagy éjfél után 1 perccel kell lefeküdnünk.
A kérdés jogos: honnan tudom, mikor alszom el, hiszen nem ugyanaz lefeküdni és elaludni. Nos, a kalkuláció azon a statisztikán alapul, miszerint egy átlagos felnőtt 14 perc alatt alszik el.
Persze ha biztosra akarunk menni, akkor beszerezhetünk különböző applikációkat, kütyüket, melyek figyelik az alvásciklust, de ez már egy másik történet, amibe most ne menjünk bele.
A lényeg, hogy próbáljunk meg emberi időben lefeküdni és adjuk meg a szervezetünknek, ami jár neki, hogy kipihentek, produktívak és boldogok legyünk (ja, és soványak).
(Fotó: pixabay.com/ashleyamos)