A kávéházakhoz mindig is különleges viszony fűzött minket, magyarokat, hiszen hosszú ideig Budapest volt e kultúrkör központja (és szívesen hisszük, hogy ma is az). Így aztán eleve reménytelen vállalkozás kiválasztani Európa legszebb kávéházai közül ötöt, mi most mégis erre vállalkoztunk.
Akadt néhány szempont, ezek közül a legfontosabb, hogy magyarországi kávéházat nem válogattunk be, holott a New York például minden bizonnyal könnyedén beférne a legszebbek közé. Mi viszont inkább a külföldi kávéházakra koncentráltunk.
A másik fontos szempont, hogy próbáltunk olyan városokban keresgélni, melyek viszonylag könnyen elérhetők Magyarországról is, azaz a lista összes szereplője európai (ami azért nem sokat torzít a végeredményen, hiszen a kávéház intézménye erősen kötődik az európai kultúrkörhöz).
Na, de ennyi elég is volt a magyarázkodásból, jöjjön a TOP5 (szigorúan nem sorrendben), utána pedig a kommentekben lehet egyet nem érteni.
Ha budapesti kávéház nincs a listán, akkor szinte magától értetődik, hogy bécsinek lennie kell. Lenne miből választani (elég csak sétálni egyet az osztrák főváros belső területein...), a Café Central azonban alighanem viszi a pálmát a Császárvárosban.
Már csak azért is, mert már maga a helyszín (egy palota) predesztinálja erre, a márványoszlopok, a csodálatos díszítések, a kandeláberek – apró csoda önmagában is mindegyik (a nyitóképen megcsodálható egy részlet).
Az 1876-ban megnyitott Café Central a századfordulón a bécsi értelmiség (legyen az irodalom, tudomány, vagy politika) egyik kedvelt találkozóhelye volt, rendszeres vendég volt itt Arthur Schnitzler és Sigmund Freud is.
Ahogy az már lenni szokott, manapság inkább turisták látogatják, de ha Bécsben járunk, vétek lenne kihagyni.
Velence nem csak a palazzók és a lagúnák városa, hanem a kávéházaké is. Közülük is kiemelkedik a Caffe Florian, amely lassan 300 éve a vendégeket. Az 1720-ban alapított intézmény Itália legrégibb kávéháza.
Míg régen írók és művészek népesítették be, manapság már inkább turisták látogatják, ami nem is csoda, hiszen igen sikeres írónak vagy művésznek kell lennie annak, aki ki tud fizetni 10 eurót egy kávéért.
Egyszer azonban feltétlenül megéri, már csak azért is, hogy nyugodtan megcsodálhassuk a beltért, és eltöprenghessünk azon, hogy immár több mint száz éve itt rendezik a Velencei Bienállét.
Egy jó kávéházi listáról Prága sem maradhat le, hiszen a 19. század a cseh fővárosban is a szebbnél szebb kávézók megnyitásáról is szólt. A II. világháború, majd az azt követő időszak sokat elpusztított közülük, ám néhány intézmény mindent túlélt, és az elmúlt években a régi fényüket is visszanyerték.
Ennek legszebb példája a Cafe Imperial, elég csak egyetlen pillantást vetni a fényképre, és máris elvarázsol az Art Deco belső, a csodás díszítések – mindemellett némi esélyünk talán arra is akad, hogy élvezzük a felszolgált ételek és italok minőségét.
Állítólag a párizsi Le Procope volt a világ első kávéháza (bár ezeken a címeken mindig jókat lehet vitatkozni), a francia főváros leghíresebb kávézói pedig a Café Flore és a Les Deux Magots. Aligha van olyan útikönyv, melyből ezek kimaradtak volna, mi most mégis mást ajánlunk.
A Cafe de la Paix ugyanúgy hemzseg a turistáktól, ám ha tudunk szánni tőlük némi időt a remek belső megtekintésére, semmi esetre se hagyjuk ki. Az épületet ugyanaz tervezte, mint a párizsi Operaházat. Ráadásul itt a sütemények is legendásan finomak.
Az olasz főváros legrégibb és leghíresebb kávéházában olyan rengeteg történelmi személy fordult meg az idők folyamán, hogy felsorolni is nehéz lenne. Manapság is az értelmiség és a politikusok egyik kedvenc találkozóhelye.
A Caffe Greco Róma egyik központjában, a Piazza di Spagna közelében található, így aztán garantált a tömeg és a jó atmoszféra. A belső dekorációban nagy szerepet kapnak a tükrök, a romantikus festmények, a fa és a márvány – mindez nem akármilyen hangulatot kölcsönöz a kisebb egységekre szabdalt kávéháznak.