A modern kozmetikumokkal szemben hatalmasak az elvárásaink. Legyenek különlegesen hatékonyak, de emellett ha lehet, csak természetes összetevőket tartalmazzanak. A természet szerencsére bőven kínál olyan alapanyagokat – vagy, ahogy gondolni szeretünk rájuk: csodaszereket, amelyek biztonságos és kíméletes módon varázsolják szebbé arcbőrünket, hajunkat. Utánajártunk, hogy honnan is származnak, és milyen jótékony hatással bírnak a napjainkban legnépszerűbb természetes szépítőszerek.
Az argánolaj – Marokkó folyékony aranya
A világ egyik legdrágább olaja Marokkó délnyugati részéről, az Atlasz hegységből származik. Itt honos ugyanis a különleges argánfa, amelynek diószerű gyümölcse több mint 80%-ban tartalmaz olyan értékes telítetlen zsírsavakat, mint az olajsav vagy a linolsav. Az argánolaj csodálatosan táplálja a száraz, kirepedezett bőrt, a töredezett hajat, sőt, halványítja a bőr korábbi sérüléseit is. Teszi mindezt úgy, hogy nem tömíti el a pórusokat, és nem okoz zsíros csillogást. Egyszóval, bátran kijelenthetjük, hogy az argánolaj a szépségipar egyik leghatékonyabb fegyvere.
Miért olyan drága?
Egy liter színtiszta nyersen préselt argánolajhoz akár 6-7 fa termését, vagyis egy mázsa argándiót is össze kell gyűjteni, és a marokkói berber asszonyok ezt bizony általában kézzel végzik, csakúgy, mint a sajtolást. Az alapanyag- és időigényes munka eredménye a színtiszta, kémiai adalékok nélkül préselt, magas minőségű argánolaj.
Táplál és véd
Azt szinte mindenki tudja, hogy az E-vitamin jótékony hatású a bőrre és a hajra. Azt viszont már kevesebben, hogy nem mindegy, milyen formában jut szervezetünkbe. Az E-vitamin legaktívabb formája az alfa-tokoferol, amely nagy mennyiségben megtalálható az argánolajban. Az olaj emellett természetes antioxidánsokban is rendkívül gazdag, így védi a bőrt és a szervezet egészét a károsító hatásoktól, épp ezért széles körben használják bőr-és hajtápláló kozmetikumokhoz.
Az amazóniai fehér agyag
Gondolta volna, hogy a leghatásosabb tisztítókúrát egy kőzettípusnak köszönhetjük? Az ásványokban gazdag, amazóniai fehér agyag megköti a bőr legapróbb pórusaiban megbújó szennyeződéseket is. Megakadályozza a pórusok eltömődését azzal, hogy felszívja belőlük a felesleges zsírt, piszkot, sőt az esetleges mérgező vegyületeket is, és a bőr így üde, fiatalos, ragyogó lesz. Problémás bőrre kifejezetten alkalmas, csökkenti a bőr fényességét és szabályozza a felszíni zsírt.
Miben rejlik porcelánfinomságú bőr titka?
Az agyagokat évezredek óta használják kozmetikai és gyógyászati célra. A különböző színű agyagok eltérő mértékben tartalmaznak vulkanikus eredetű ásványokat, ezért más-más módon hatnak a bőrre és különféle bőrtípusok kezelésére alkalmasak.
A fehér agyag nagyrészt a nemesagyag-jellegű kaolinból áll, aminek pedig uralkodóan a kaolinit és az illit a fő összetevője. Érdekesség, hogy a kaolint a kozmetikai ipar mellett elsősorban a porcelángyártás során használják.
A 100%-ban ásványi eredetű, mechanikusan kinyert, minőségi fehér agyag azonban kiválóan alkalmas kozmetikai célokra is, mert finom szemcséinek köszönhetően gyengéden, de alaposan tisztítja a bőrt. Ennek a radírozó hatásnak vesszük hasznát az arcpakolások, szappanok készítésekor.
Kurkuma – egy csodás fűszer, ami a bőrnek is csodaszer
A kurkuma (amit helytelenül kurkumagyökérnek vagy indiai sáfránynak is neveznek) fűszer- és gyógynövény. Eredeti hazája Dél- és Délkelet-Ázsia, de ma már a trópusokon mindenütt termesztik. Nevét leginkább a szakácskönyvekből ismerjük, hiszen az ázsiai ételek egyik legfontosabb összetevője. A fűszer sárga színét a gyöktörzsében és gumójában (Curcumae rhizoma) lévő sárga festékanyag (kurkumin) adja, amit a gasztronómiában sajátos aromája és élénk színe miatt kedvelnek.
Ájurvédikus gyógyszer
Az ájurvédikus orvoslás már évezredek óta használja különleges gyógyító és erőteljes antioxidáns hatása miatt. Elsősorban gyomorgyógyító és vértisztító szerként alkalmazzák, de az általános életműködéseket serkentő, élénkítő hatása miatt is nagy becsben tartják.
A kozmetikumokban is érvényesük gyógyító ereje
Fő gyógyászati és kozmetikai hatóanyaga a kurkumin, amely külsőleg is erőteljes antioxidáns hatású, vagyis véd a sejtkárosodást okozó szabadgyök-molekulák ellen. Ennek köszönhető, hogy javítja a bőr textúráját és késlelteti a ráncok megjelenését is, így nagyszerűen használható bőrfiatalító készítmények alapanyagaként. A kurkumát emellett a szépségiparban kiváló gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazzák az aknés, pattanásos bőrre való krémekhez, tonikokhoz.