A téli hónapokban a bőrünk könnyen kiszárad, kirepedezik, és ez kényelmetlen érzést, viszketést okozhat. Vannak azonban praktikus megoldások a bőr védelmére.
Fedjük be a bőrünket, tetőtől talpig
Természetes ösztön, hogy bebugyoláljuk magunkat, de nem elég, ha rétegesen öltözünk, arra is figyeljünk, hogy a ruhák teljesen fedjék a bőrünket. Hordjunk kesztyűt, lehetőleg vízállót, tekerjünk sálat a nyakunk köré, amellyel mellkasunkat is óvhatjuk. Egy sapka pedig a fülünket és a hajunkat is megvédi a hidegtől és a széltől.
Ne mossunk hajat minden nap
A mindennapos samponozástól a hajszálakban lévő természetes olajok eltűnnek, amelyek egészségesen és hidratáltan tartják a fejbőrt. Ha eddig naponta, vagy legalábbis majdnem naponta mostunk hajat, és abbahagyjuk ezt, akkor ezek az olajok túltermelődnek, és először kicsit zsírosabbnak érezzük a hajunkat, ám utána a fejbőr alkalmazkodik a helyzethez, és beáll egy szintre.
Védjük a hajunkat, amikor megmossuk
Télen a haj gyakran kiszárad, töredezetté válhat, könnyebben károsodik. Erre a néhány hónapra válasszunk olyan sampont, ami több nedvességet biztosít. Emellett keressünk olyan sampont vagy olajokat, amelyek gyógyítják a hajat, ha már ki van téve a hidegnek és a szélnek.
Változtassunk a bőrápolási szokásokon
A bőr nedvessége gyorsan eltűnik a téli hidegben és szeles időben, és ilyenkor a bőr kevesebb természetes olajat termel. Használjunk sűrűbb állagú hidratálót, mint a melegebb hónapokban. Vegyük figyelembe, hogy idő kell, amíg a bőrünk megszokja az új terméket. Zuhanyzás után kenjük be magunkat az új krémmel, aztán éjszakára meleg vízzel mossuk le, hogy a bőr tudjon lélegezni.
Használjunk fényvédőt
Furcsán hangzik, ugye? Hiszen ki az, aki fényvédővel kenné be magát, mielőtt kabátot venne? Pedig kellene. Bár nem olyan erős, mint nyáron, a Nap télen is veszélyes is lehet, főleg, ha a hóról verődik vissza. Fél órával indulás előtt kenjük be magunkat, hogy a krém beivódjon a bőrünkbe és ne ragadjon hozzá a ruhánkhoz.
Használjunk kézkrémet
Hiába van szükség a kezünkre mindig, gyakran elfelejtjük, hogy ápolnunk kell. Egészen addig nem veszünk erről tudomást, amíg nem repedezik ki a bőrünk. Használjunk nehezebb hidratáló krémet reggel és este, és minden kézmosás után alkalmazzunk kézkrémet, ha úgy érezzük, a szappan és a víz túlzottan kiszárítja. Ha nem akarjuk, hogy az ujjlenyomatunk ott maradjon a telefon kijelzőjén vagy a billentyűzeten, akkor keressünk nem zsíros krémet.
Ne hagyjuk, hogy kiszáradjon a szánk
Használjunk rendszeresen hidratáló ajakbalzsamot a nap folyamán, hogy a szánk ne repedezzen ki. Legyen a napi rutinunk része, és ha lehet, tartsunk magunknál ajakápolót, hiszen bármikor szükség lehet rá. Ha extrém hidegbe megyünk ki, egy réteg vazelint kenhetünk a balzsamra, így még jobban bírja a szánk a telet.
Tartsunk melegen magunkat
Ha nagy a hőmérséklet-ingadozás, a bőrünk még könnyebben kiszáradhat. Ha melegen tartjuk magunkat, és figyelünk arra, hogy egyenletes hőmérsékletben maradjunk, azzal jót teszünk a bőrünknek is. A párásító is segít nedvesebbé tenni a helyiséget, ahol tartózkodunk. És a fürdésnél elég, ha meleg vizet használunk, kerüljük a forrót, mert az bőrirritációt okozhat.
Ne ázzunk át
Ne legyünk nedves ruhában, hordjunk lehetőleg minél több vízálló darabot, beleértve a kesztyűt, a cipőt és a kabátot is. Ha mégis elázik egy ruhadarabunk, cseréljük le melegre és szárazra. Ha túl sokáig maradunk nedves ruhában, az irritálja a bőrünket, viszketést okozhat.
Figyeljünk a hidratálásra
Lehet, hogy inkább egy kávét vagy forró csokit kortyolgatnánk a hidegben, de fontos, hogy ilyenkor is igyunk elég folyadékot. Kerüljük az alkoholt, mert az dehidratálja a testet. Legalább nyolc pohár vizet igyunk naponta, ami nemcsak a hidratálás miatt fontos, hanem a bőrünk miatt is. A hidratált bőr egészségesebb, és a többi bőrápolási lépéssel együtt télen is jól fog kinézni.
(Fotó: pexels.com)