A földfelszín alatti világ mindig titokzatos, néha egészen káprázatos, néha pedig rendkívül szokatlan dolgokat tartogat számunkra. A mai posztban öt olyan helyszínt mutatunk be, ahová 2016-ban szívesen ellátogatnánk.
Tordai sóbánya – Erdély
A világ egyik legrégibb sóbányája a romániai Tordán található, odalent ráadásul egy mesésen szép tematikus parkot alakítottak ki. A bányát még a középkorban nyitották meg, elsősorban gyógyászati céllal bányásztak itt sót, mára viszont egy szuper környezetet hoztak létre benne víz alatti csónakázótóval, minigolffal, bowlinggal, és mindenféle egyéb izgalmas és érdekes kellékkel. A bánya legmélyebb része 120 méterrel található a földfelszín alatt.
Katakombarendszer – Franciaország
Egészen pontosan Párizsba kell látogatnunk, hogy megtekinthessük a mintegy 300 kilométernyi (!) alagút-, barlang-, és katakombarendszert, amiben közel hatmillió emberi koponya és csontváz van felhalmozva.
Pár éve a CNN dokumentumműsora bejutott a nyilvánosság elől elzárt helyekre is (a turisták a Montparnasse-tól nem messze, a Place Denfert-Rochereau-nél mehetnek le a nyilvános részekre).
A katakombák a 18. században alakultak ki, amikor a párizsi temetők annyira megteltek, hogy sürgős megoldást kellett találni az egészségügyi katasztrófával fenyegető helyzetre.
Az emberi maradványokat az 1870-es években kezdték átszállítani a katakombákba, így oldva meg az egyik problémát, amit viszont felváltott egy másik, hiszen a hatalmas üregrendszer miatt a francia fővárosban rendkívül nehéz nagy alapot igénylő épületeket felhúzni.
Llechwedd-bánya – Wales
Wales északi részén található a világ legnagyobb földalatti trambulinparkja, amely egyes barlangjai kétszer olyan nagyok, mint egy katedrális. A három hatalmas trambulinrendszert a Llechwedd barlangokban állították fel, amelyek a viktoriánus korban a Blaenau Ffestiniog palabánya részei voltak. Lejutni kisvasúttal lehet, és mivel a méretek hatalmasak, a lebegés élménye is az, így a kaland tériszonyosoknak nem nagyon ajánlott.
Chi Chi alagutak - Vietnam
Az ország déli részén, a Saigon folyó partján fekvő Ho Si Minh-várostól mintegy 30 kilométerre található alagútrendszernek komoly gyakorlati hasznát vették a vietnami háborúban, amikor a vietkongok itt rejtőztek el az amerikai katonák elől.
A több mint 300 kilométer hosszú csatornarendszerben lakórészeket, kórházakat, utánpótlási útvonalakat és raktárakat is kialakítottak a háború alatt. Az egyébként rendkívül szűk, éppen emberszélességű lejáratokat természetesen kicsit kiszélesítették, hogy a turisták kényelmes(ebb)en beférjenek.
Coober Pedy - Ausztrália
Egészen különleges hely a kontinens déli részén található bányászváros, hiszen az emberek egy része konkrétan a föld alatt él. Vannak itt templomok, múzeumok, galériák, éttermek, még hotelek is azoknak a turistáknak, akik első kézből szeretnék megtapasztalni, milyen is az élet a föld altt.
Odalent ugyanis mintegy 3500 ember él, ami különösen érdekes, hogy mindenük megvan, amit egy földfelszíni otthonban is elvár az ember: angolvécé, kandalló, modern konyha, tévé... A helyiek fő bevételi forrása egyébként az itt bányászott opál.