Rengeteget olvashattunk már a jojódiéta káros hatásairól, most azonban egy szakember azzal állt elő, hogy a rendszeres súlyvesztés-visszahízás nem is annyira rossz, mint korábban gondolták. Gyorsan leszögeznénk, hogy nem vagyunk orvosok, szakemberek, így az alábbiakban ismertetett csupán egy vélemény a sok közül, de mivel érdekes, ezért közreadjuk.
A fogorvoshoz járáshoz hasonlította a jojódiétát az amerikai Alabama Egyetem tanára. Dr. David Allison szerint az extrém fogyás, majd visszahízás ugyanis még mindig jobb, mintha az ember folyamatosan elhízott lenne.
„Ha az ember félévente elmegy a fogorvoshoz vizsgálatra, és mondjuk leszedik a fogkövét, után megdicsérik, hogy óvja a fogait, és hazaengedik. Egy fél évvel később megint elmegy, és lássanak csodát, ismét ott a fogkő, amit megint leszednek és megdicsérik. Hasonló a helyzet a jojódiétával is, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy senki nem tartja a fogorvoshoz járást kudarcnak” – vélte a szakember.
Dr. David Allison elmélete bizonyítására egereken végzett kísérleteket, melyekből azt a következtetést vonta le, hogy az ismételt diéta nem ártott nekik, mi több, a jojódiétázó egerek tovább éltek, mint folyamatosan elhízott társaik.
Az Alabama Egyetem oktatója egy bostoni konferencián szólalt fel a minap, ahol azt mondta, nem feltétlenül rossz dolog lefogyni még akkor sem, ha utána visszahízik az ember, és ezt pár évente megismétli.
Hasonló véleményen van az Oxford Egyetem dietetikus professzora, Susan Jebb is, aki szerint még mindig jobb megpróbálni fogyni, mint nem csinálni semmit.
„Egyetértek azzal, hogy általában véve még akkor is jobb fogyni, ha utána a leadott kilók egy részét visszahízza az ember. Több hosszú távú kutatás is bizonyítja ennek előnyeit” – mondta az Independent brit lapnak.
Nem ért viszont egyet velük a londoni King’s College professzora, Tim Spector, aki könyvekben is érvelt már a jojódiéta ellen: „Több adatsor is bizonyítja, hogy hosszútávon a jojódiéta súlygyarapodáshoz vezet. Mi 5000 ikerpárt vizsgáltunk, és azt találtuk, hogy a pár jojódiétázó fele hosszú távon általában súlyosabb volt, mint nem fogyókúrázó egypetéjű testvére”.
Tim Spector rámutatott, hogy egy közelmúltban egereken végzett izraeli kísérlet is azt bizonyította, hogy a jojódiéta komoly változást okoz a bél mikrobáiban, azaz szerinte mindenáron el kell kerülni az ilyen típusú fogyást.
Visszatérve a bostoni konferenciára, arról is szó esett, hogy az elhízás társadalmilag fertőző lehet, azaz aki sokat mozog elhízott emberek között, az maga is könnyebben szedi fel a kilókat. (Mondjuk ehhez nem kell tudósnak lenni, ez egyszerűen nyilván a motivációval függ össze.)
Szerencsére ez fordítva is igaz, azaz aki több időt tölt rendszeresen sportoló ismerősök körében, az maga is nagyobb eséllyel fordul az egészséges életmód felé.
(Fotó: pixabay.com/stevepb)