Az éttermi ételválasztásunkat az étlap sokkal jobban befolyásolja, mint gondolnánk. Ezek ugyanis olyan kifinomult marketingeszközök, amelyek a vendégeket bizonyos választások irányába terelgetik.
„Már az étlap borítója is fontos információkat közvetít arról, hogy milyen tapasztalatban lesz hamarosan részünk” – magyarázta az Oxfordi Egyetem tapasztalati pszichológia és a multiszenzoros érzékelés professzora.
„Az étlapnak sok olyan eleme van, amely úgy változtatható, hogy a fogyasztó döntését valamilyen irányba kimozdítsa” – tette hozzá Charles Spence.
Az ételek felsorolásának módja és a betűtípusok például ilyen elemek. Egy teljes iparág, az étlap-mérnökség épült erre rá, akik azon dolgoznak, hogy többet, drágábbat válasszunk és többször visszatérjünk egy étterembe.
Gregg Rapp kaliforniai étlapmérnök szerint egy nagy lánc menüjét akár 18 hónapig is tesztelik.
„A fogyasztók csak néhány percet töltenek az étlap tanulmányozásával, mi pedig azt akarjuk, hogy hatékonyan használják ki ezt az időt. Ha gyorsan találnak egy ételt, amit azonnal kiválasztanak, akkor a többi időt a többi tétel tanulmányozásával tölthetik, amit majd még megrendelhetnek.” – mondta a szakember.
Elemek
Súly
Ha nehezebb az étlap, akkor azt feltételezzük, hogy az étterem magasabb színvonalú szolgáltatást kínál.
Betűtípus
A dőlt betűs írás a minőséget sugallja, a bonyolult, nehezen olvasható betűtípus miatt még az étel ízét is másnak, szofisztikáltabbnak érezhetjük, a kerek betűk az édes íz képzetét asszociálják.
Elnevezés
A cifra, előkelő nevű ételeket drágábban lehet adni. Az eladásokat akár 27 százalékkal növelheti egy bonyolult, sok jelzős elnevezés. Olyan szavakat jó használni, melyek kiejtéskor az étkezés közbeni szájmozgást imitálják, mert az stimulálja az agyat és szó szerint beindul a nyálelválasztás.
Az étteremlánc nevét, nosztalgikus jelzőket vagy hazafiasságra utaló jelzőket is sikeresen használnak.
A hosszú nevű ételek drágábbak, ezt Dan Jurafsky professzor kutatása is igazolja, aki 6500 étlap ételeinek árát hasonlította össze. Az átlag feletti hosszúságú neveknél minden egyes betű 18 centtel növelte az étel árát.
Színek
A zöld színről az egészséges ételre asszociálunk. A narancstól éhesek leszünk. A piros sürget és felhívja a figyelmet az ételre, gyakran a legnagyobb árrésű ételt írják ezért pirossal.
Számok
Ha 6 dollár helyett 5,99 dollárba kerül egy étel, akkor azt megvenni jó üzletnek tűnik. Ha a dollárjel helyett kiírják a dollár szót, az is sokat segít. Ha a legdrágább ételt felülre írják, akkor a többi mind nagyon jó üzletnek tűnik.
„Akár több ezer dollárral is megnövelhetjük egy étterem hasznát csak azzal, hogy megváltoztatjuk az ételek sorrendjét az étlapon” – tette hozzá Aaron Allen floridai étteremtanácsadó.
Hétféle ételnél többet egy egységben nem érdemes ajánlani, az öt és a három ételszám a legjobb.
Elhelyezés
A szemmozgást követő vizsgálatokkal kimutatták, hogy melyik helyen vesszük észre a leginkább az elemeket. Ezt is kihasználják az étlapmérnökök.
Képek
Azt az ételt, amelyhez jó képi illusztráció tartozik, szívesebben vesszük meg. Ez viszont veszélyes lépés, mert a képről az agynak az íz is eszébe jut és ha nem azt kapja a vendég, amit vár, abból baj lehet.
(Fotó: pixabay.com/aposac)