Nyakunkon a nyár, a strandszezon, ilyenkor talán még az is fogyókúrába kezd, akinek egyébként eszébe sem jutna. Pedig nem feltétlenül kell kínozni magunkat a szebb alakért, elég lehet néhány szokatlan, de hatékony trükköt bevetni, „becsapva” az agyunkat.
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy azok, akik tükör előtt étkeznek, kevéssé élvezik a gyorséttermi kaját, így aztán kevesebbet is fogyasztanak belőle. Érdekes módon az egészséges ételek esetében ez pont fordítva működik, akik azt tükör előtt eszik meg, jobban érzik magukat – mindkét esetben nyilván azért, mert szembesülünk a döntésünkkel.
Tiszta konyha
Akár 10 perc egy rendetlen, kissé kaotikus konyhában egyenes út a nassoláshoz – derült ki az Environment and Behavior lapban megjelent felmérésből. Az önkéntesekkel végzett kísérlet során kiderült, hogy a tiszta, rendes konyhában tartózkodók 100 kalóriával kevesebbet vettek magukhoz ugyanannyi idő alatt.
A jótékony félhomály
A félhomály nem csak azért jó, mert nem látjuk annyira a pluszkilóinkat, de azért is, mert a Psychological Reportsban megjelent tanulmány szerint kevesebbet is eszünk ilyenkor. A félhomályban kevésbé vagyunk stresszesek, jobban tudunk beszélgetni, jobban élvezzük az ételt, amit tovább is tart elfogyasztani, és átlagosan 18 százalékkal kevesebb kalóriát viszünk be így a szervezetünkbe.
Nem mindegy, mit nézünk
A tévé előtt nassolni szigorúan tilos – ezt nagyjából mindenki tudja, akit érint a dolog (és kit ne érintene…). Az már talán kevéssé köztudott, hogy az sem mindegy, mit nézünk: a beszélgetős műsorok, vagy a vígjátékok alatt ugyanis jóval kevesebbet eszünk, mint egy akciófilm idején. A legrosszabbul a szomorú, romantikus filmekkel járunk, az ezt nézők akár 50 százalékkal is több popcornt megesznek, mint a vígjátékra szavazók.
A hosszú evőeszköz titka
Őszintén szólva sosem gondoltuk volna, hogy nem mindegy, milyen evőeszközzel eszünk, pedig így van. A hosszabb nyelű villa (vagy kanál) esetében ugyanis jóval lassabban (és így kevesebbet eszünk és tovább rágunk), mint ha rövid a szára, olyankor ugyanis hajlamosak vagyunk gyorsabban lapátolni – derült ki egy tajvani tanulmányból.
A színek hatalma
Tészta fehér szósszal egy fehér tányéron – ennél rosszabb variációt nehéz elképzelni, legalábbis egy, a Journal of Consumer Research lapban megjelent tanulmány szerint. A kutatás megállapította, hogy ha az étel színe megegyezik a tányéréval, sokkal nehezebben tudjuk kordában tartani az elfogyasztott adag mennyiségét.