Ha az ember szeretné eltüntetni a hastájéki plusz kilókat (azaz az úszógumit), akkor nem az a megoldás, hogy kevesebbet eszik – hívja fel a figyelmet egy norvég szakember, aki szerint nem a kalóriamegvonás a helyes út. Az viszont nem mindegy, mit eszünk.
Ki ne szeretne megszabadulni a deréktájékon felgyülemlett pluszkilóktól? Rengeteg mindent megteszünk ezért, bár nem mindig azt, amit valójában kellene.
Legalábbis ezt állítja Berit Nordstrand norvég szakember, aki szerint a divatos diéták egy jó része akár károkat is okozhat. A skandináv országokban mostanában oly divatos 5:2-es fogyókúra lényege például az, hogy két napig erősen visszafogja a bevitt kalória mennyiségét, míg a további napokon annyit ehet az ember, amennyit akar.
„Michael Mosley módszere a kalória csökkentéséről szól, nem arról, hogy egészségesebbé tegye alkalmazóját, esetleg erősítse az immunrendszerét, vagy a mikrobiótákat” – hívta fel a figyelmet Berit Nordstrand.
„Márpedig a mikrobióta rendkívül fontos az egészségünk szempontjából, így ez a módszer és hasonló társai kissé ijesztőek. Az emberek visszafogják a kalóriabevitelt, nem azt fogyasztják, amire a mikrobiótának szüksége van az életben maradáshoz… azt mondják, edzeni kell a fogyáshoz, de az összezavart, bélben lévő mikrobióta elől nem lehet elfutni” – hangsúlyozta a szakember.
Miért fontos a mikrobióta?
Mielőtt folytatnánk a fejtegetést, érdemes megnézni, mi is pontosan a mikrobióta és mi a szerepe az emésztésben. A mikrobióta tulajdonképpen egy meghatározott helyen (esetünkben a bélben) jelen lévő mikroorganizmusok összessége.
Jó tudni, hogy a felnőttek bélrendszerében legalább 1200 féle mikroorganizmus él. A bél-mikrobióta számos, az egészséget fenntartó, erősítő funkciót lát el. Egyebek között közreműködik a kórokozó baktériumok megtelepedésének kivédésében, azáltal, hogy fizikai gátat alkot, illetve antimikrobiális anyagokat képez. Fokozza a bélrendszer immunrendszerének hatékonyságát, védi a bélnyálkahártya épségét – olvasható Bíró György professzor cikkében.
A European MetaHIT Consortium Dániában 300 személynél végzett kutatást a bakteriális génekre vonatkozóan. Az eredmények azt mutatták, hogy a kövérek mikrobás diverzitása alacsony, súlygyarapodásuk jelentős volt a kilencéves megfigyelés során, hajlamosabbak a gyulladásokra, fokozottabb az inzulin rezisztenciájuk.
A francia ANR MicroObes Consortium ugyanilyen következtetésre jutott 49 önkéntes vizsgálata után, hangsúlyozva, hogy a kedvezőtlen metabolikus egészség étrendi intervencióval javítható – írja a Semmelweis Egyetem tanára az Egészségtudomány című szaklapban.
Megszabadulni a függéstől
Visszatérve Berit Nordstrandhoz, az egyebek mellett a függőségek gyógyítására is specializálódott szakember egy 12 lépcsős programot dolgozott ki az egészség megőrzése érdekében, ennek egyik része a mikrobióták védelme.
„Sok emberben alakult ki függőség a cukorral és az étkezési szokásokkal kapcsolatban, az ezektől való megszabaduláshoz ugyanazt a 12 lépcsős programot használom, amit a heroin-, kokain- vagy amfetaminfüggő páciensek esetében” – hangsúlyozza Berit Nordstrand.
A módszer lényege (persze minden változásé…), hogy amíg az egyénben nem alakul ki az igény arra, hogy változtasson, addig nem jár sikerrel. A módszer nem az elvonáson, hanem a jutalmazáson alapul.
„Az agyunk egyszerűen úgy épül fel, hogy ha leállunk mondjuk a csokoládé fogyasztásával, akkor az agyunk egyszerűen több csokit követel majd. Ha azt mondom, nem ehetsz többet cukrot, akkor annál jobban kívánod majd. Mindig azt kívánja az ember, amit nem kaphat meg. Amikor viszont arra koncentrál, amit élvezhet (mondjuk a cukor helyett a mézet), akkor elmúlik a sóvárgás” – magyarázza a norvég szakember.
A méz azért is jó példa, mert probiotikus, így erősíti a mikrobiótát, az immunrendszert. A módszer lényege, hogy bizonyos dolgokat kicserél: a cukrot mézre, a fehér rizst barnára, jöhet a lencse, a bab, a teljes kiőrlésű készítmények is.
Ezek másik nagy előnye, hogy segítenek eltüntetni a deréktájéki zsírlerakódást is, amellett, hogy egészségesek. A lényeg (függetlenül mindenféle norvég szakembertől), hogy megértsük testünk működését, miért sóvárgunk bizonyos élelmiszerek után és miként tudjuk keretek között tartani az étkezésünket úgy, hogy azzal ne károsítsuk a szervezetünket, és még jól is érezzük magunkat.
(Fotó: pixabay.com/PublicDomainPictures)